Planujesz zmianę aranżacji mieszkania? Zobacz inspiracje

Cegła oraz imitacja cegły - czy nadają się na elewację?

Cegła oraz imitacja cegły - czy nadają się na elewację?

Budując lub odnawiając dom, należy szczególnie zadbać o odpowiednie jego wykończenie, a przede wszystkim — elewację. Istotne jest, aby nie tylko była ona estetyczna i przykuwająca wzrok, ale również wytrzymała.

Okazuje się, że doskonałym rozwiązaniem są cegły na elewację. Jakie są ich wady i zalety? Co należy wiedzieć na ich temat?

Co należy wiedzieć o cegłach elewacyjnych?

Umieszczone na elewacji cegły mogą nie tylko dodać budynkowi eleganckiego wyglądu, ale także znakomicie udekorować fasadę. Nie bez powodu cieszą się niesłabnącą popularnością już od wielu lat. Wszystko to za sprawą świetnych parametrów, jakimi się wyróżniają.

Co ciekawe, na zewnątrz stosuje się dwa różne rodzaje cegieł — cegły klinkierowe oraz cegły licowe.

Cegła z klinkieru może zachować tę samą niezmienioną barwę przez wiele długich lat. Spowodowane to jest tym, że powstaje ona w temperaturze bliskiej 1040 stopni, a więc zdecydowanie wyższej aniżeli tradycyjna cegła. Z tego powodu doskonale sprawdza się między innymi w budownictwie hydrotechnicznym. Może być więc wykorzystana, chociażby do budowy kanałów. Ciekawostką jest, że niewiele osób wie, iż cegły klinkierowe swoją nazwę zawdzięczają holenderskiemu słowu "klinken", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "dzwonić". Wzięło się to od dźwięku, jaki wydają, kiedy o siebie uderzają.

Jeśli natomiast mowa o cegłach licowych — te częściej wykorzystywane są w tradycyjnym budownictwie. Można je więc zaobserwować na elewacjach czy murach. Dodatkowo pozwalają na zapewnienie znakomitej izolacji cieplnej.

Cegła na elewacji zamku

Ściany i elewacje a cegły — dlaczego warto?

Odpowiednio wykonana elewacja jest niezwykle istotna, bowiem to właśnie ona odpowiada za pierwsze wrażenie. Co więcej, zdecydowanie lepiej i milej mieszka się w domu, który zachwyca swoim wyglądem. Przyjemnie jest przecież patrzeć na budynek, który po prostu cieszy wzrok i spełnia standardy estetyczne.

Cegły są doskonałym sposobem na to, aby podkreślić konkretny styl, w jakim zachowany jest budynek. Materiał ten może więc być użyty do projektu nowoczesnego domu, ale także rustykalnego czy tego w stylu vintage. Pomysłów jest co niemiara, a największym ograniczeniem zdaje się jedynie wyobraźnia osoby tworzącej projekt.

Co istotne, cegły, czy to licowe, czy klinkierowe stanowią rozwiązanie na długie lata. Dodatkową ich zaletą jest niezwykła odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne — mróz, deszcz, czy nawet ogień. Czynnikiem, który jeszcze bardziej przemawia za wyborem cegieł na elewację, jest fakt, że nie wymagają one konserwacji. Przez bardzo długi czas zachowują nienaganny wygląd, a wręcz z biegiem lat okazują się coraz ładniejsze.

Cegły na elewację

Imitacja cegły na elewację — czy to dobry pomysł?

Płytki cegłopodobne świetnie nadają się na ściany i elewacje — są niezwykle praktyczne i bardzo łatwe w montażu. Co więcej, dostępność różnych wzorów i kolorów jest na tyle duża, że każdy znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu.

Wybór imitacji cegły na elewację jest doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie walory estetyczne. Wybór kolorystyczny jest bowiem znacznie większy. Nie należy się jednak obawiać, że większa paleta barw, to jedyne, co może zaoferować imitacja cegły. Wręcz przeciwnie — płytki cegłopodobne zachowują trwałość prawdziwej cegły. W związku z tym również nie wymagają odnawiania. Wystarczy jedynie pamiętać o regularnej ich impregnacji.

Imitacja cegły często wykorzystywana jest zamiast elewacji z klinkieru. Podyktowane jest to przede wszystkim znacznie mniejszymi kosztami. Stawiając na starą cegłę ciętą, można znacznie ograniczyć wydatki, utrzymując przy tym jednocześnie tę samą wytrzymałość.

Cegły na elewacji kamienicy

Płytki ze starej cegły — uniwersalne rozwiązanie

Choć płytki ze starej cegły kojarzyć się mogą z klimatem retro, to sprawdzają się one także w projektach domów nowoczesnych. Dzięki nim możliwe jest dodanie budynkowi wyjątkowego charakteru i eleganckiego wyglądu. Co więcej, zastosowanie tego rodzaju kamienia na elewację domu pozwala na uzyskanie przytulnej atmosfery i rustykalnego wyglądu.

Płytki ze starej cegły świetnie wpasują się w nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Obecnie coraz częściej są stosowane w nowych budynkach, gdzie prezentują się niezwykle elegancko.

Ci, którzy preferują jednak nieco bardziej rustykalny wygląd, nie powinni być zawiedzeni. Płytki ceglane o naturalnym odcieniu doskonale sprawdzają się w zestawieniu z drewnem i brązową barwą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób wykończyć taras lub werandę. Dobrym pomysłem byłoby także zastosowanie kremowej kolorystyki na zewnątrz budynku. Świetnie do tego celu nadają się ogrodowe ozdoby, takie jak duże donice czy białe fotele.

Okazuje się więc, że kamień na elewację stanowi ponadczasowe rozwiązanie. Wpisze się nie tylko w najnowsze trendy, ale także w gusta osób preferujących klasyczny wygląd budynków. Warto pomyśleć o zastosowaniu tego materiału w projekcie swojego domu. Dzięki niemu przez długie lata nie trzeba będzie martwić się o renowację elewacji.

Udostępnij
(1 Vote)