Planujesz zmianę aranżacji mieszkania? Zobacz inspiracje

Niklowanie metali galwaniczne i chemiczne

Niklowanie metali galwaniczne i chemiczne

Niklowanie metali jest to sposób na zabezpieczenie metalu przed korozją. Zabezpieczenie to ponadto jest również niezwykle estetyczne.

Z tych powodów niklowanie stosuje się przede wszystkim do takich przedmiotów oraz części, które powinny cieszyć oko swoją estetyką, ale jednocześnie są narażone na korozję. Niklowanie ma jednak swoje wady i zalety, podobnie jak typy procesów, którymi możemy je przeprowadzać.

Podział metalicznych metod zabezpieczania metali

Niklowanie metali nie jest oczywiście jedyną formą zabezpieczania ich przed korozją. Metod tych jest wiele i o każdej można by wiele napisać. Skupimy się jednak na porównaniu niklowania metali do zabezpieczania innymi warstwami metalicznymi. Ochronę metalu przed korozją, za pomocą warstwy innego metalu możemy podzielić na dwa główne typy:

- ochronę katodową: w której metal zabezpieczający jest bardziej szlachetny od zabezpieczanego (jest bardziej elektroujemny)z

- ochronę anodową: w której metal zabezpieczający jest mniej szlachetny od zabezpieczanego (jest mniej elektroujemny).

 

Niklowanie metali w porównaniu do innych metod metalicznych

Różnica pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi metodami polega na mechanizmie zabezpieczania. W ochronie anodowej metal mniej elektroujemny tworzy powłokę, która dodatkowo ulega pasywacji, uniemożliwiając korodowanie samej powłoki oraz metalu chronionego.

Jeśli jednak powłoka taka zostanie uszkodzona, zaczyna ona korodować jako bardziej na utlenianie podatna. Dopóki powłoka nie skoroduje całkowicie, metal chroniony jest bezpieczny.

Inaczej jest w ochronie katodowej, która zabezpiecza tylko na zasadzie odcięcia chronionej powierzchni od źródeł korozji, tworząc szlachetną nieprzepuszczalną warstwę. Jeśli jednak warstwa taka ulegnie uszkodzeniu, nie chroni już powłoki przed korodowaniem.

 

Czy opłaca się stosować niklowanie katodowe jako formę zabezpieczania przed korozją?

Obróbka katodowa jest w wielu przypadkach mniej skuteczna od anodowej, ale warto, jest zwrócić uwagę na fakt, że powłoki z niklu nie jest tak łatwo uszkodzić. Zanim dojdzie do jej przerwania, nikiel bardzo dobrze chroni materiał. Są również sytuacje, kiedy niklowanie jest jedyną możliwą formą, jaka może nam dobrze zabezpieczyć antykorozyjnie materiał.

Głównie wynika to z tego, że powłoka z niklu może mieć twardość z zakresu 600 - 1000 H V co sprawia, że jest twarda i bardzo odporna mechanicznie.

 

Rodzaje niklowania metali

Niklowanie metali możemy przeprowadzać na dwa sposoby:

- metodą galwanizacji,

- metodą autokatalityczną, czyli bezprądową.

To, jaką metodę zastosujemy, zależy głównie od tego, o jakich parametrach powłokę zabezpieczającą chcemy uzyskać. Jeśli idzie o same parametry fizyczne powłok, to warto wspomnieć, że za pomocą galwanizacji jesteśmy w stanie uzyskać tylko powłoki cienkie, które dodatkowo zostaną utworzone na całej powierzchni materiału poddawanego galwanizacji.

Metoda autokatalityczna umożliwia natomiast tworzenie powłok dowolnie grubych oraz pozwala na pokrywanie za jej pomocą wybranych fragmentów obrabianych elementów. 

Udostępnij
(0 Votes)