Poradnik ogrodnika

Różne rodzaje rębaków do wycinki

Różne rodzaje rębaków do wycinki

Masz spore podwórko, na którym znajduje się wiele różnych gałęzi, z którymi nie masz co zrobić? Jeżeli tak to na pewno potrzebne Ci będzie takie urządzenie jak rębak do gałęzi.

Na szczęście takich urządzeń nie trzeba kupować a można je tylko wynająć. Co prawda są to urządzenia, które przydają się przez cały rok to jednak czasami opłaca się je wynajmować tylko na najbardziej obciążone miesiące jeżeli chodzi o ilość pracy.

Jednak chcąc zdecydować się na wynajem rębaka warto wiedzieć czym charakteryzują się te urządzenia i na co zwracać uwagę decydując się na konkretny model.

Wynajem rębaka - okoliczności wynajmu

Na rynku istnieją modele elektryczne oraz spalinowe. W przypadku pracy w niewielkich ogrodach gdzie najczęściej wynajmuje się rębaki to urządzenia elektryczne spokojnie powinny wystarczyć. W naszych ogródkach zwykle nie ma zbyt dużych i grubych drzew i dlatego też bez problemowo takie urządzenia nawet o niewielkiej mocy sobie z tym poradzą. Dostępne na rynku najpopularniejsze rozdrabniacze elektryczne mają moc od 1,2 do 2,8 kW.

W przypadku gdy będziemy chcieli rozdrabniać większe gałęzie warto zdecydować się na wynajem rębaka Piaseczno o większej mocy. Wtenczas też na ratunek przyjdą nam rębaki spalinowe, które mają od 1,2 do 6 KM. Ich dodatkową zaletą jest nie tylko większa moc, ale także łatwość przemieszczania ponieważ nie są wyposażone w kabel.

Co to za maszyna?

W rozdrabniaczach można wyróżnić 3 różne elementy, które służą do rozdrabniania gałęzi. Są to noże, walec zębaty oraz turbina z ostrzami. Są one dostępne w różnych rozdrabniarkach w zależności od ceny. W przypadku tańszych rozwiązań będą to zwykłe noże, które raczej przeznaczone są do cięcia tylko cieńszych gałęzi. Rozdrabniarki, które zostały wyposażone w napęd ślimakowy mogą pochwalić się większą mocą oraz możliwością cięcia grubszych gałęzi. W przypadku gdy rozdrabniarka ma służyć do bardziej profesjonalnych zastosowań to powinny być wyposażone w walec zębaty czy też turbinę z wieloma masywnymi ostrzami. Aby wynajmowana rozdrabniarka była łatwa w obsłudze powinna również posiadać opcję wciągania gałęzi.

W przypadku tej funkcji maszyna sama będzie zasysała gałęzie i dlatego też wystarczy wówczas kontrolować wciąganie gałęzi. Dobrze by było, aby urządzenie było także wyposażone w bieg wsteczny, który pozwoli w razie zablokowania bez ryzyka wyciągnąć gałęzie z maszyny. Wynajmując rębak warto zwrócić także uwagę, aby był on wyposażony w pojemnik na gałęzie. W ten sposób będzie można zająć się porządkami w ogrodzie bez przerywania swojej pracy. Odpowiedni wybór modelu to bardzo ważna sprawa.

Udostępnij
(0 Votes)

Redaktor