Poradnik ogrodnika

Formowanie drzew - wskazówki dla ogrodnika

Formowanie drzew - wskazówki dla ogrodnika

Formowanie drzew to propozycja dla ogrodników, którzy dbają o piękny i wyjątkowy wygląd swoich ogrodów. Jest to zabieg wykonywany w ogrodach, na podwórkach, czy działkach uprawnych.

Formowanie drzew to nic innego jak tworzenie z drzew unikalnych form. Drzewo formowane, to z pewnością chluba dla każdego ogrodnika.

Czym właściwie jest formowanie drzew i na czym polega?

Formowanie drzew to tak nadawanie drzewom unikalnego wyglądu. Drzewa, które maja zostać formowane, muszą już praktycznie od posadzenia zostać przygotowywane do zabiegu. Drzewa należy formować od pierwszego roku po osadzeniu w ziemi. Formowanie drzew to nadawanie drzewom kształtu dzięki specjalnym stelażom, najczęściej wykonanym ze stali. Stalowe stelaże mogą mieć różne wzory. Gotowe wzory możesz zakupić w sklepach ogrodniczych. Możesz też sam stworzyć unikalny stelaż, zgodny z Twoimi preferencjami.

Kiedy drzewo rośnie, należy je zahaczać i odpowiednio mocować na stelażach. Gałęzie drzew muszą być młode. Młode gałązki są elastyczne i wystarczająco giętkie. Gałęzie w trakcie całego procesu są naginane, Formowanie drzew to proces długotrwały. Formować można drzewa wolno stojące. Interesującym zabiegiem jest formowanie drzew przy ścianach budynków, ogrodzeń itp. W sytuacji, gdy formujemy drzewo koło jakiejś zabudowy, też robimy to za pomocą stalowych stelaży. Ważne jest, aby w trakcie procesu formowania odpowiednio przycinać gałęzie drzewa odpowiednio d potrzeb (ostatnie przycinanie pędów drzew wykonujemy najpóźniej na początku września).

Drzewa, które nadają się najlepiej do procesu formowania to:

• buk pospolity,
• grab pospolity,
• lipa drobnolistna,
• klon polny. 

Oprócz drzew, formować można również krzewy.

Zalety formowania drzew

Oprócz walorów estetycznych, formowanie drzew ma także inną ważną zaletę. A mianowicie formowane drzewa utrzymują określone wymiary i kształty przez wiele lat. Sytuacja ta jest niezwykle istotna jeżeli chodzi  o utrzymanie odpowiedniego designu ogrodu, bądź w przypadku jeżeli nasz ogród nie jest za duży. Jest to dobre rozwiązanie dla małych ogrodów, w których jest ograniczona przestrzeń.

Formowanie drzew to zabieg ogrodniczy, który coraz częściej możemy spotkać w polskich ogrodach. 

Formowane drzew to długotrwały proces. Wymaga czasu, chęci i zaangażowania ogrodnika. Jednakże wyjątkowe efekty, które uzyskujemy po kilku latach, są warte wszystkich zabiegów i poświęconego czasu. Spraw, aby i Twój ogród wyróżniał się spośród innych ogrodów. Niebanalny pomysł i piękne efekty wyróżnią Twoją działkę spośród innych. Zainwestuj swój czas i spraw, aby Twoja działka była wyjątkowa. 

Udostępnij
(0 Votes)

Redaktor