Poradnik ogrodnika

Formowanie drzew płaskich- jakie figury stosować do drzew owocowych?

Formowanie drzew płaskich- jakie figury stosować do drzew owocowych?

Formowanie drzew to sztuka, która wymaga dużej dozy cierpliwości, metodyzmu, a przede wszystkim odpowiedniej wiedzy, jak to zrobić. Formowanie drzew różni się w zależności od gatunku roślin.

Kluczem do sukcesu przy formowaniu drzew jest trafne podejmowanie decyzji, a sam proces przynosi efekty dopiero po roku lub dwóch. Form, do których możemy doprowadzić drzewa, jest bardzo wiele, a ich użycie uzależnione jest od osobistych preferencji oraz miejsca, jakie chcemy przeznaczyć na uformowane drzewo. Ciekawą i popularną płaską figurą prowadzenia drzew jest palmeta. Bardzo często stosuje się ją w przypadku drzew owocowych. Figura jest użyteczna ze względu na łatwy dostęp do owoców, a także na atrakcyjny wygląd.

Kiedy stosujemy formowanie drzew?

Stosuje się ją najczęściej w sadach, warzywnikach, a także coraz częściej w ozdobnych ogrodach. Zwykle płaskie figury, do których dążymy, formując drzewa, powinny przylegać do ścian i murów. Możemy zdecydować się również na kordon. Formowanie drzew w kordon jest stosowane w przypadku, gdy mamy niewiele przestrzeni, którą możemy rozdysponować na drzewo owocowe. Zwykle kordon stosuje się w przypadku szeregu owocowych drzewek, które sadzi się jedno przy drugim w odstępach około 5-70 cm. Drzewa w kordonie mogą rosnąć przywiązane do poziomych linek lub jako palmety przy ścianach, lub murach. Warto pamiętać, że formowanie w kordon może być używane na niezbyt mokrym terenie, a korzenie drzew muszą mieć dobry dostęp do tlenu.

Udostępnij
(1 Vote)

Redaktor