Poradnik ogrodnika

Zakładanie ogrodu z pomocą profesjonalistów

Zakładanie ogrodu z pomocą profesjonalistów

Ogród jest jednym z najpopularniejszych sposobów na estetyczne zagospodarowanie terenów wokół zarówno domów prywatnych, jak i siedzib firm, przedsiębiorstw, uczelni, siedzib instytucji pożytku publicznego, czy tych związanych ze zdrowiem: szpitali, przychodni, czy sanatoriów.

Ich założenie wymaga jednak zaplanowania i wykonania projektu zgodnie z wytycznymi. Nie bywa to jednak takie proste, ale czasochłonne, i owszem. Trzeba posiadać bowiem podstawową wiedzę np. o tym, jaką glebą dysponuje się w miejscu przeznaczonym na ogród, jakie rośliny będą na niej dobrze rosnąć, które z nich są cienio-, a które światłolubne oraz kiedy należy je sadzić, aby się przyjęły i jak później o nie dbać.

Założenie ogrodu – marzenie każdego ogrodnika

Przy planowaniu ogrodu, oprócz spraw powyższych, trzeba wziąć pod uwagę także to, jak przeprowadzić ścieżki, gdzie ulokować domek lub skrzynkę na narzędzia ogrodnicze i czy może przeznaczyć część terenu np. na mały plac zabaw dla dzieci, jeśli w danej lokalizacji byłoby to wskazane. Niektórzy dopuszczają też w ogrodzie  takie elementy ozdobne, jak np.  oczka wodne, czy altanki będące też miejscem odpoczynku.

Założenie ogrodu Warszawa można oddać w ręce profesjonalnej firmy ogrodniczej. Mając pewien zamysł co do ogrodu, a przynajmniej pewnych jego elementów, warto zaznaczyć, że firma ogrodnicza powinna je wziąć pod uwagę w przygotowywanym projekcie. Pracownicy zleceniobiorcy powinni też wiedzieć, jak duży jest teren przeznaczony pod zagospodarowanie, czy jest on względnie płaski, czy widocznie pofałdowany, jaki jest tu rodzaj gleby oraz kwotę, jaką rocznie zleceniodawca może przeznaczać na pielęgnację ogrodu i ewentualne niezbędne czynione w nim zmiany.

Założenie ogrodu to zaledwie początek. Jego sensem jest istnienie i trwanie we właściwej formie. Istotne więc będzie, jakiej pielęgnacji będą wymagać konkretne rośliny oraz trawniki, o znaczeniu dla ogrodu których wiele osób zapomina. Powinny być tak pielęgnowane, by cieszyły oko zielenią i nie ulegały zbyt szybko zniszczeniu i wysuszeniu.

Wady i zalety własnego ogrodu?

Przy planowaniu ogrodu, trzeba też wziąć pod uwagę obecność zwierząt w jego najbliższym otoczeniu. Jeśli nawet nie będą tu wprowadzane psy, zawsze mogą się pojawić wolno żyjące ptaki. Decyzja, czy je odstraszać, czy przynajmniej niektóre wpuszczać i nawet zapewnić gościnę w postaci budki na drzewie, zależy i od przyszłego właściciela ogrodu, ale i od cech najbliższego otoczenia – dotyczy to szczególnie jak wiele i jakich ptaków żyje w najbliższej okolicy.

Właściwie zadbany ogród będzie cieszył oczy nie tylko właścicieli, ale i innych gości. Wymaga to jednak ciągłej pracy. W tym też może pomóc specjalistyczna firma ogrodnicza. Warto to wziąć pod uwagę już podczas planowania założenia ogrodu,

Udostępnij
(0 Votes)