Poradnik ogrodnika

Usuwanie drzew i krzewów- regulacje prawne

Usuwanie drzew i krzewów- regulacje prawne

Wycinka drzew i krzewów na prywatnej posesji może być nielegalna. Według norm prawnych na usunięcie wielu drzew i krzewów wymagane jest pozwolenie.

O ile proces wycinki regulowany jest prawnie, o tyle frezowanie pni już nie. Warto wiedzieć, że na własnej działce możemy dowolnie wycinać drzewa i krzewy, które mają mniej niż 10 lat, nie rosną na terenie objętym ochroną lub na terenach zabytkowych. Jeżeli drzewo lub krzew ma więcej niż 10 lat, musimy uzyskać odpowiednie pozwolenie na ich wycięcie od gminy. Wydanie pozwolenia na wycinkę jest darmowe, chyba że wycinka związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Frezowanie pni – drzew i krzewów

Jeśli natomiast chcemy uniknąć opłaty nawet w przypadku wycinki drzewa związanego z prowadzeniem działalności, wystarczy, że zobowiążemy się do przesadzenia drzewa lub krzewu, albo zastąpienia go innym drzewem lub krzewem. Im mniej popularny jest gatunek, który zamierzamy wyciąć, tym większą opłatę przyjdzie nam uiścić na rzecz skarbu państwa. Przelicznik opłat związany jest z grubością obwodu drzewa.

Im więcej centymetrów w jego obwodzie, tym więcej zapłacimy za pozwolenie na jego usunięcie. Wniosek o pozwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu uzyskujemy w urzędzie gminy odpowiedzialnym za ochronę środowiska. We wniosku musimy zamieścić niezbędne informacje, które pozwolą lepiej zbadać urzędnikom sprawę. Musimy podać dane właściciela, mapę z zaznaczoną rośliną do usunięcia, przyczynę i termin wycinki, obwód pnia drzewa oraz jego nazwę gatunkową.

Udostępnij
(0 Votes)