Poradnik ogrodnika

Zakładanie trawników Warszawa- jaka gleba?

Zakładanie trawników Warszawa- jaka gleba?

W tym krótkim tekście przedstawimy, jak gleba wpływa na proces zakładania trawnika. Najlepiej rozpocząć działania związane z zakładaniem trawnika w kwietniu lub maju.

Poniżej prezentujemy poszczególne kroki, dzięki którym zakładanie trawników w Warszawie będzie banalnie proste.

Po pierwsze należy przygotować glebę, na której zasiejemy trawnik. Dokładna analiza składu oraz kondycji gleby podpowie nam, czy nadaje się ona do założenia na niej trawnika. Najlepiej, gdy gleba będzie gliniasto-piaszczysta. W przypadku, gdy na działce posiadamy glebę gliniastą, wówczas warto dodać do niej żwiru frakcjonowanego, który nieco poprawi wymianę tlenową między korzeniami trawy, a glebą, a także ułatwi rozrastanie się i zakorzenianie się murawy.

Zakładanie trawników przed domem i podjazdem

Jeśli mamy pecha i gleba w naszym ogródku, na którym zamierzamy założyć trawnik, jest piaszczysta, wtedy powinniśmy zmienić jej skład poprzez dodawanie ziemi kompostowej lub torfu. Tego typu działanie umożliwi rozwój próchnicy w glebie, poprawi jej wilgotność oraz zawartość składników pokarmowych, bez których nasza trawa nie będzie w stanie się rozwijać.

Warto wiedzieć, że do prawidłowego rozwoju trawy idealna będzie gleba o pH na poziomie od 5,5 do 7. Jeśli po pomiarach naszej gleby stwierdzimy, że pH jest niższe, wówczas należy zdecydować się na wapnowanie. Tego typu działanie umożliwi nam podniesienie odczynu gleby. Przed wapnowaniem oraz przed innymi pracami w ogrodzie, należy oczyścić glebę z zanieczyszczeń- kamieni, liści oraz gałęzi. Następnie dokładnie przekopujemy miejsce, w którym zamierzamy założyć trawnik. Podczas przekopywania należy dodawać wyżej wymienione składniki i substancje wedle konieczności.

Tekst źródłowy: zakładanie trawników Warszawa

Udostępnij
(0 Votes)