Poradnik ogrodnika

Warszawa trawniki- nawożenie

Warszawa trawniki- nawożenie

Nawożenie trawników to skomplikowane zadanie, które uzależnione jest od wielu zmiennych i czynników zewnętrznych. Aby prawidłowo nawozić trawniki i cieszyć się ich pięknym wzrostem, należy odpowiednio się do tego przygotować i uzbroić w wiedzę.

W okresie wiosennym, w okolicach końca marca i początku kwietnia, dobrym pomysłem jest użycie jednego z wieloskładnikowych nawozów. Zdecydowanie polecamy użycie nawozu specjalnie przygotowanego do trawników. Do nawożenia warto wybrać moment, w którym ziemia jest wilgotna, a rośliny suche.
Nawożenie należy powtórzyć w okresie letnim, gdy nawóz, który użyliśmy wiosną, charakteryzował się szybkim działaniem. Jeżeli wybraliśmy nawóz o spowolnionym działaniu, wówczas nie ma potrzeby nawożenia trawnika latem. Kolejne i ostatnie nawożenie trawników należy wykonać do połowy sierpnia, gdy przygotowujemy trawę do jesiennego okresu.

Warszawa trawniki – nawożenie

Poza nawożeniem warto potraktować wapnem nasze trawniki. Warszawa oferuje nam cały przekrój środków do pielęgnacji trawników. Wapnowanie obniża pH trawnika. Na glebach piaszczystych warto stosować wapnowanie co około 3 – 4 lata, podczas gdy na glebach zwartych co około 5 – 6 lat. Pozwoli to na prawidłowe utrzymanie poziomu pH gleby, dzięki czemu trawa lepiej się przyjmie. Warto w tym celu stosować kredę nawozową lub dolomit, które szczególnie zaleca się w przypadku pielęgnowania muraw oraz trawników. Poza nawożeniem oraz utrzymywaniem trawnika w czystości, takie czynności jak odpowiednie podlewanie, koszenie oraz przycinanie to klucz do utrzymania trawnika w zdrowiu. Zdrowy trawnik zaowocuje pięknym wyglądem i doskonałą kondycją.

Jak odpowiednio podlewać trawnik?

Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na duże ilości wody ma zwłaszcza młoda trawa wyrastająca wiosną, a także starsze trawniki w okresach największych upałów i podczas suchych pór roku.

Jak najczęściej podlewa się trawniki w Warszawie?

Najczęściej trawę podlewamy z samego rana lub wieczorem, jednak niezbyt późno- trawa musi nieco wyschnąć przed nocą. Najlepiej podlewać trawniki strumieniem możliwie zbliżonym do strumienia deszczu- jak najbardziej rozproszonym. Woda wtedy odpowiednio wniknie w glebę oraz trudniej będzie jej odparować.
Koszenie trawnika należy wykonać wczesną wiosną, gdy trawa osiągnie długość około 10 cm. Następnymi koszeniami należy modelować trawnik w zależności od pasującej nam długości oraz typu trawnika. Koszenie trawników należy przeprowadzać co tydzień lub dwa. Pamiętajmy, aby nie ścinać trawy więcej, niż 1/3 ich długości przed koszeniem. Koszenie daje trawie odpowiedni bodziec do rozwoju i rozkrzewiania się.

Przycinanie trawnika to z kolei proces wykonywany narzędziami ręcznymi. Wykorzystuje się do tego szpadel lub ostry długi nóż. Przycinaniem krawędzi trawnika uzyskujemy prawidłowy i estetyczny wygląd przy krawężnikach, rabatach, czy drzewach. Jeżeli zależy nam na perfekcyjnym trawniku, proces podcinania powinien znajdować się w liście naszych obowiązkowych zajęć. Wielu ogrodników przycina trawniki w Warszawie, modelując je w swoich prywatnych ogródkach.

Polecam: trawnik Warszawa

Udostępnij
(0 Votes)