Biznes

Co to jest szkiełkowanie?

Ostatnimi czasy słyszy się coraz częściej o takim zabiegu obróbki powierzchniowej jak szkiełkowanie. Co to jest szkiełkowanie oraz kiedy powinniśmy je stosować?

Co to jest szkiełkowanie?

Jak sama nazwa wskazuje szkiełkowanie jest procesem podobnym do piaskowania. Zasada samej obróbki jest do piaskowania podobna, czyli materiał cierny wyrzucany jest za pomocą ciśnienia powietrza, a uderzając w obrabiany element, powoduje delikatne jego ścieranie. Skutkuje to usuwaniem niewielkiej zewnętrznej warstwy oraz usunięciem różnego rodzaju zabrudzeń, korozji oraz innych trudnych do usunięcia innymi metodami defektów powierzchni. Różnica, jaka występuje pomiędzy szkiełkowaniem a piaskowaniem, wynika z użycia innych materiałów ciernych. W przypadku piaskowania materiałem ciernym jest korund, natomiast w przypadku szkiełkowania są to niewielkie szklane kuleczki.

Jakie są różnice pomiędzy piaskowaniem, a szkiełkowaniem?

Różnica pomiędzy piaskowaniem, a szkiełkowaniem (oprócz wspomnianego środka ścierającego) wynika głównie z końcowego efektu obróbki powierzchni. Piaskowanie jest metodą dość agresywną, natomiast szkiełkowanie jest to metoda łagodniejsza. Po piaskowaniu powierzchnia jest dość chropowata. Jeśli weźmiemy element piaskowany na badanie chropowartościomierzem okaże się, że współczynnik Ra będzie dość duży (Ra określa średnią różnicę pomiędzy maksymalnym wychyleniem powierzchni, a jego minimalną wartością). W przypadku obróbki za pomocą w szklanych kulek Ra jest dużo mniejsze, co daje w skali makro wizualny efekt satyny.

Kiedy najlepiej jest stosować szkiełkowanie?

Oczywiście z wielu materiałów, jakie możemy szkiełkować są takie, które doskonale się do niego nadają, takie, które nie powinny być obrabiane w ten sposób oraz takie, w przypadku których szkiełkowanie po prostu się nie opłaca. Przede wszystkim za pomocą metody szkiełkowania powinniśmy obrabiać elementy aluminiowe. Wynika to z faktu, że aluminium, które przejdzie obróbkę powierzchniową, nie musi być w żaden sposób zabezpieczone przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli powierzchnię aluminiową obrobimy za pomocą szkiełkowania, uzyskamy bardzo fajny satynowy efekt, który będzie się długo utrzymywał. Aluminium nie musi być zabezpieczone za pomocą farby lub innych sposobów, ponieważ ma zdolność do naturalnej pasywacji, czyli pokrywa się delikatną cienką warstwą własnego tlenku. Warstwa tego tlenku odcina powierzchnię aluminiową od dostępu powietrza, skutecznie chroniąc przed korodowaniem. Inaczej jest w przypadku powierzchni stalowych. Nieważne czy powierzchnię stalową obrobimy za pomocą szkiełkowania, czy piaskowania. Jeżeli nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, korozja jest gwarantowana.

Wyjątki w przypadku szkiełkowania stali

Oczywiście od każdej reguły istnieją wyjątki. Taką sytuacją jest obróbka stalowych detali pracujących w miejscach, gdzie powstaje duże tarcie. Jeżeli element taki jest to na przykład tłok albo tuleja, wówczas szkiełkowanie, które powoduje, że chropowatość powierzchni jest mniejsza sprawia, że takie elementy wytwarzają mniejszy współczynnik tarcia, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na mniejsze ich użycie, niższe generowanie ciepła oraz strat energetycznych.

Udostępnij
(0 Votes)