Poradnik ogrodnika

Zakładanie ogrodu - o czym należy pamiętać projektując ogrody

Zakładanie ogrodu - o czym należy pamiętać projektując ogrody

Ogrody - pięknie zaprojektowane, przytulne, dające odpowiednią przestrzeń do odpoczynku - to marzenie niejednego z nas.

Bardzo często wprowadzając się do domu, który dopiero co został oddany do użytku, zaczynamy się zastanawiać, w jaki sposób zaprojektować ogród, aby mógł wyglądać tak, jak sobie to wymarzyliśmy. Jeśli tylko posiadamy odpowiednią ilość miejsca - możemy puścić wodze fantazji i w taki sposób dobierać zieleń, aby uzyskać pożądany efekt, co oczywiście w praktyce wcale takie proste nie jest.

Możliwości jest wiele, aczkolwiek przy bardziej skomplikowanych projektach możemy potrzebować wsparcia osób, które posiadają specjalistyczną wiedzę co do samego projektowania jak i na przykład - właściwego doboru roślin czy też zaplanowania automatycznych systemów zraszających. 

Ogrody Lublin to takie miejsca, w których można wypoczywać

Dlatego też już na starcie warto pomyśleć o tym, aby w swoim własnym ogrodzie takie miejsce do wypoczynku sobie stworzyć.

Jeśli nie posiadamy takiej przestrzeni, która byłaby we właściwy sposób osłonięta przed ruchem ulicznym czy też przed wścibskimi sąsiadami, koniecznie trzeba będzie taką przestrzeń wydzielić. Można to zrobić poprzez specjalne, drewniane panele, które skutecznie zasłonią widok osobom wścibskim, można też zdecydować się na posadzenie drzew i krzewów, które będą dobrze osłaniać taras czy też werandę (bo taka też jest elementem obowiązkowym w ogrodzie).

A skoro już taras - na pewno trzeba będzie zastanowić się czym taki taras wyłożymy, a możliwości jest kilka. Może to być naturalne drewno, które jednak nie jest tak wytrzymałe, a dodatkowo wymaga cyklicznej impregnacji. Alternatywę stanowią wytrzymałe i estetyczne deski kompozytowe, a także różnego rodzaju płytki i gresy - także i te będące doskonałą imitacją drewnianych desek. 

Warzywniak oraz sad

Oprócz miejsca do siedzenia i wypoczywania w naszym ogrodzie możemy też zaaranżować nawet niewielkiej wielkości warzywnik, w którym w sezonie będziemy mogli uprawiać różnego rodzaju rośliny na swój własny użytek.

Obok takiego warzywnika dobrze będzie się też prezentował sad, w którym można umieścić zarówno drzewa owocowe jak i różnego rodzaju krzewy. Z pewnością ucieszy nas pierwszy zbiór własnych malin lub też porzeczek.

Ciekawe miejsca w każdym ogrodzie

Obok roślin, które pełnią funkcję praktyczną, gdyż pozwalają na obfite zbiory, na pewno nie powinniśmy zapominać o roślinach ozdobnych - zarówno tych jednorocznych jak i wieloletnich.

Przy aranżowaniu różnego rodzaju rabat weźmy jednak pod uwagę to, aby zestawiać ze sobą gatunki roślin o podobnych wymaganiach - dzięki temu będzie nam prościej się nimi opiekować we właściwy sposób. Dodatkowo, chcąc, aby ogród zachował trochę zieleni także w zimie warto umieścić w nim kilka roślin wiecznie zielonych. Należą do nich na przykład cyprysy, tuje czy też świerki.

Z czasem, podpatrując jakie ogrody Lublin posiadają inne osoby za pewne zainspirujemy się do stworzenia ogrodu skalnego, oczka wodnego, a może nawet niewielkiej fontanny. 

Udostępnij
(1 Vote)